2025 Honda CBR500R ABS
Inventory Details
| Sale Price | $9,125.00 |
| Price | $9,425.00 |
| Condition | New |
| Year | 2025 |
| Make | Honda |
| Model | CBR500R |
| Trim | ABS |
| Stock Number | SN-127 |
| Category | Motorcycle |
| Sub Category | Sport |
| Colour | Grand Prix Red |
| Engine Type/Details | Liquid-cooled parallel twin |
| Displacement (cc) | 471 cc |
| Valve Train | DOHC, four valves per cylinder |
| Fuel Delivery | PGM-FI electronic fuel injection with 34 mm throttle bodies |
| Transmission | Six-speed |
| Final Drive | #520 chain (15T/41T) |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | 41 mm Showa SFF-BP (Separate Function- Big Piston front Fork) inverted fork; 108 mm (4.3 in) travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Pro-Link single shock with nine-position spring preload adjustability; 119 mm ( 4.7 in) travel |
| Tire Size - front | 120/70–17 |
| Tire Size - rear | 160/60–17 |
| Brakes | Front: Twin four-piston calipers with 320 mm discs / Rear: 240 mm disc |
| Seat Height | 785mm (30.9 in) |
| Wheelbase | 55.5 |
| Weight - Curb | 419 |
| Fuel Capacity | 17.1 litres |
Honda CBR500R Sport Motorcycle
The Honda CBR500R strikes a truly unique balance between performance and fun. Its parallel twin-cylinder CBR500R engine revs freely and produces plenty of torque, while also helping to keep the bike narrow and nimble too. Along with top-notch suspension and standard anti-lock brakes, the CBR500R is a bike made for riders who crave more.
You may also be interested in:
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.

