2025 Honda CRF300L ABS
Inventory Details
| Price | $8,081.00 |
| Condition | New |
| Year | 2025 |
| Make | Honda |
| Model | CRF300L |
| Trim | ABS |
| Stock Number | SN-182 |
| Category | Motorcycle |
| Sub Category | Dirt Bikes/Motocross |
| Colour | Extreme Red |
| Engine Type/Details | Liquid-cooled single-cylinder |
| Displacement (cc) | 286 cc |
| Valve Train | DOHC, 4 valves per cylinder |
| Fuel Delivery | PGM-FI electronic fuel injection |
| Transmission | Six-speed |
| Final Drive | #520 chain; 14T/40T |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | 43 mm Showa inverted forks; 234 mm (9.2 in) travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Pro-Link Showa single shock; 260 mm (10.2 in) travel |
| Tire Size - front | 80/100-21 |
| Tire Size - rear | 120/80-18 |
| Brakes | Front: 256 mm disc / Rear: 220 mm disc |
| Ground Clearance | 285 mm (11.2 in) |
| Seat Height | 880 mm (34.6 in) |
| Wheelbase | 57.3 |
| Weight - Curb | 311 |
| Fuel Capacity | 7.8 litres |
Honda CRF300L Dual Sport Motorcycle
The Honda CRF300L doesn’t compromise – it offers smart technology on-board and rugged performance off-road. Add in the winning combination of lightweight agility and accessible power, and you’re prepared to excel over any type of terrain.
The CRF300L offers smooth shifting, giving you command of the path ahead. It’s equipped with plenty of low-end power, is quite fuel efficient and it has a feature set that makes the CRF300L perfect for navigating traffic on Friday, and then catching sunrise over the trail on Saturday. This is what the total package looks like.
You may also be interested in:
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.

