2025 Honda CRF300L Rally ABS
Inventory Details
| Price | $8,981.00 |
| Condition | New |
| Year | 2025 |
| Make | Honda |
| Model | CRF300L Rally |
| Trim | ABS |
| Stock Number | SN-183 |
| Category | Motorcycle |
| Sub Category | Dirt Bikes/Motocross |
| Colour | Extreme Red |
| Engine Type/Details | Liquid-cooled single-cylinder |
| Displacement (cc) | 286 cc |
| Valve Train | DOHC, 4 valves per cylinder |
| Fuel Delivery | PGM-FI electronic fuel injection |
| Transmission | Six-speed |
| Final Drive | #520 chain; 14T/40T |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | 43 mm Showa inverted forks; 234 mm (9.2 in) travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Pro-Link Showa single shock; 260 mm (10.2 in) travel |
| Tire Size - front | 80/100-21 |
| Tire Size - rear | 120/80-18 |
| Brakes | Front: 256 mm disc / Rear: 220 mm disc |
| Ground Clearance | 275 mm (10.8) |
| Seat Height | 885 mm (34.8 in) |
| Wheelbase | 57.3 |
| Weight - Curb | 335 |
| Fuel Capacity | 12.8 litres |
Honda CRF300L Rally Dual Sport Motorcycle
Our CRF300L line of dual-sports is incredibly popular. And that’s no surprise because they’re all fun, light, sturdy, capable, and refreshingly affordable. With the CRF300L Rally we’ve taken our “standard” CRF300L and added a few great features. For instance, a larger fuel tank, a bit more bodywork, and a rally-style windscreen make long days in the saddle a lot of fun. The windscreen gives you a little more wind and weather protection to keep you out of the elements while riding. It’s a great choice for both commuting and for exploring both dirt and paved roads. The Honda CRF300L Rally is also comes standard with anti-lock brakes which can be turned off with the push of a button. The CRF300L Rally is a true go-anywhere machine—spend a little time on one, and you’ll know why.
You may also be interested in:
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.

