2026 Honda CRF110F
Inventory Details
| Sale Price | $3,890.00 |
| Price | $4,090.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Honda |
| Model | CRF110F |
| Stock Number | SN-208 |
| Category | Motorcycle |
| Sub Category | Motocross - trail |
| Colour | Extreme Red |
| Engine Type/Details | Air-cooled single-cylinder |
| Displacement (cc) | 109 cc |
| Fuel Capacity | 3.7 litres, including 0.7 litre reserve |
| Transmission | Four-speed with automatic clutch |
| Final Drive | #420 chain; 14T/38T |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | 31 mm leading-axle Showa fork; 100 mm (3.9 in) travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Pro-Link Showa single shock; 97 mm (3.8 in) travel |
| Tire Size - front | 70/100-14 |
| Tire Size - rear | 80/100-12 |
| Brakes | Front & Rear: Drum |
| Ground Clearance | 175 mm (6.9 in) |
| Seat Height | 658 mm (25.9 in) |
| Wheelbase | 41.9 |
| Weight - Curb | 170 |
| Fuel Delivery | PGM-FI electronic fuel injection with 22 mm throttle body |
Honda CRF110F Trail Dirt Bike
The Honda CRF110F hits it out of the park when it comes to maximizing fun and minimizing hassle. If you’re looking for a great starter youth dirt bike with a little pep, the CRF110F is a step up from our CRF50F in size and power – while still offering an automatic clutch to teach shifting control.
You may also be interested in:
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.

