2026 Honda CRF125FB Big Wheel
Inventory Details
| Sale Price | $5,190.00 |
| Price | $5,290.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Honda |
| Model | CRF125FB |
| Trim | Big Wheel |
| Stock Number | SN-209 |
| Category | Motorcycle |
| Sub Category | Motocross - trail |
| Colour | Extreme Red |
| Engine Type/Details | Air-cooled, single-cylinder |
| Cylinders | 1 |
| Displacement (cc) | 125 cc |
| Fuel Delivery | PGM-FI electronic fuel injection 22 mm throttle body |
| Transmission | 4-speed with manual clutch |
| Final Drive | #428 chain, 13T/46T |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | 31 mm leading-axle Showa fork; 133 mm (5.24 in) travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Pro-Link Showa single shock; 140 mm (5.51 in) travel |
| Tire Size - front | 70/100-19 |
| Tire Size - rear | 90/100-16 |
| Brakes | Front: 220 mm disc / Rear: drum |
| Ground Clearance | 260 mm (10.2 in) |
| Seat Height | 785 mm (30.9 in) |
| Wheelbase | 49.4 |
| Fuel Capacity | 3.7 litres, 0.7 litre reserve |
| Weight - Curb | 198 |
Honda CRF125F Trail Dirt Bike
The Honda CRF125F is far more versatile than just a 125cc dirt bike. It’s actually sized just right for young riders and smaller adults, and it’s full of features that help you focus on the best parts of the experience. If you’re looking for a great dirt bike, this might be exactly what you’re after.
You may also be interested in:
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.

