2026 Honda CRF250R
Inventory Details
| Sale Price | $11,080.00 |
| Price | $11,580.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Honda |
| Model | CRF250R |
| Stock Number | SN-210 |
| Category | Motorcycle |
| Sub Category | Motocross - competition |
| Colour | Extreme Red |
| Engine Type/Details | Liquid-cooled single-cylinder |
| Displacement (cc) | 249 cc |
| Valve Train | DOHC, four valves |
| Fuel Delivery | PGM-FI electronic fuel injection with 44 mm throttle bore |
| Transmission | Five-speed |
| Final Drive | #520 chain; 13T/50T |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | 49 mm fully adjustable leading-axle inverted telescopic Showa® SPG coil-spring fork; 273 mm (10.7 in) travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Pro-Link® system; fully adjustable Showa single shock; 313 mm (12.3 in) travel |
| Tire Size - front | 80/100 - 21 |
| Tire Size - rear | 100/90 - 19 |
| Brakes | Front: 260 mm disc ; Rear: 240 mm disc |
| Ground Clearance | 330mm (13.0 in) |
| Seat Height | 955 mm (37.6 in) |
| Wheelbase | 58.4 |
| Weight - Curb | 234 |
| Fuel Capacity | 6.3 litres |
Honda CRF250R: 250cc Competition
The Honda CRF250R stacks the deck when it comes to torque and midrange power – especially where you really need it for critical track sections like whoops, managing jumps, or blasting out of deep loam and berms. Riders on Honda’s Racing team ride the CRF250R, and this bike is a winner!
Downdraft Intake and Exhaust
The combination of 79 mm bore and short 50.9 mm stroke produces a high-revving engine with plenty of room for large valves. The engine breathes and revs — the keys to making power. As well, the DOHC cylinder-head design let our engineers straighten out the intake and exhaust tracts to improve power and response. The intake is short and just about arrow straight, and the exhaust flows efficiently too. You'll experience serious power and throttle response.
Plenty of Torque
More torque at low revs means better drive out of corners, so the shape of the piston and connecting rod, as well as valve timing, is optimized for combustion consistency and thereby exhaust efficiency at lower revs. The bridged-box design of the piston uses a reinforcing structure between the skirt and the wrist-pin bosses that helps enable a high redline. Big torque down low, huge power up top. A winning formula.
Durable Clutch
The CRF250R uses a nine-plate design to improve durability and hookup. That means less slip at peak horsepower, better torque transmission through the clutch pack, and greater durability. Clutch pull remains light and engagement is easy to modulate.
HSTC
Honda Selectable Torque Control (HSTC) works to minimize rear wheel spin (thus wasted forward drive) and maximize traction. It doesn’t use a wheel-speed sensor, and, importantly, maintains feel at the throttle while managing power — ignition timing and the PGM-FI system are adjusted when the rate of change of RPM goes over a set amount. With three settings plus off to choose from, you can have your bike dialed no matter how much traction there is.
Better Breathing
To help the CRF250R breathe more freely, engineers redesigned the entire air-intake system. A new airbox, new filter position, and new intake funnel combine to reduce restrictions to airflow. The result? Better throttle control and more consistent power delivery.
Exhaust Efficiency
In combination with its less-restrictive air-intake system, the CRF250R’s exhaust system, designed for straighter airflow, delivers smoother engine operation in the mid- to high-rpm range and more-controllable acceleration.
Single Muffler
The single muffler exhaust uses a pressed-alloy design for better rider ergonomics and lighter weight. The CRF250R naturally uses a single-pipe header. It routes close to the center of the bike, and its light overall construction helps improve weight distribution.
HRC Launch Control
HRC Launch Control: push the button to select the mode, hold the throttle open, release the clutch, and the bike will do the rest, launching you into the first turn with a big advantage.
Engine Mode Select (EMS)
This simple handlebar-mounted button lets you dial in engine power delivery character with a push of your thumb. Choose between Standard, Smooth, and Aggressive, depending on track conditions.
ECU Settings
Our engineers never stop searching for ways to make it easier to go faster. ECU settings combine with the other chassis and powertrain improvements to make the CRF250R an all-around better performer.
You may also be interested in:
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.

