2026 Honda CRF250RX
Inventory Details
| Sale Price | $11,230.00 |
| Price | $11,730.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Honda |
| Model | CRF250RX |
| Stock Number | SN-200 |
| Category | Motorcycle |
| Sub Category | Motocross - competition |
| Colour | Extreme Red |
| Engine Type/Details | Liquid-cooled single-cylinder |
| Cylinders | 1 |
| Displacement (cc) | 249 cc |
| Valve Train | DOHC, four valves |
| Fuel Capacity | 8 litres |
| Transmission | Five-speed |
| Final Drive | #520 chain; 13T/50T |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | 49 mm fully adjustable leading-axle inverted telescopic Showa® SPG coil-spring fork; 273 mm (10.7 in) travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Pro-Link® system; fully adjustable Showa single shock; 313 mm (12.3 in) travel |
| Tire Size - front | 90/90 - 21 |
| Tire Size - rear | 110/100 - 18 |
| Brakes | Front: 260 mm disc ; Rear: 240 mm disc |
| Ground Clearance | 331 mm (13 in) |
| Seat Height | 958 mm (37.7 in) |
| Wheelbase | 58.2 |
| Weight - Curb | 240 |
| Fuel Delivery | PGM-FI electronic fuel injection with 44 mm throttle bore |
Honda CRF250RX: 250cc Competition
The Honda CRF250RX gives you serious motocross performance in a bike that’s specially tailored to cross country, and demanding trails. Thanks to different gearbox ratios, an 18-inch rear wheel, special engine settings, handguards, a sidestand, and a larger fuel tank, the CRF250RX is a winning formula.
You may also be interested in:
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.

