2026 Honda CRF300F
Inventory Details
| Price | $6,775.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Honda |
| Model | CRF300F |
| Stock Number | SN-197 |
| Category | Motorcycle |
| Sub Category | Motocross - trail |
| Colour | Extreme Red |
| Engine Type/Details | Air-cooled single-cylinder |
| Cylinders | 1 |
| Displacement (cc) | 293cc |
| Fuel Delivery | PGM-FI electronic fuel injection with 34 mm throttle body |
| Transmission | Six-speed with manual clutch |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | 41 mm telescopic fork; 216 mm (8.5 in) travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Pro-Link® Showa® single shock with spring-preload adjustability; 230 mm (9.1 in) travel |
| Tire Size - front | 80/100-21 |
| Tire Size - rear | 100/100-18 |
| Brakes | Front: 240 mm disc Rear: 220 mm disc |
| Ground Clearance | 290 mm (11.4 in) |
| Seat Height | 888 mm (35 in) |
| Wheelbase | 55.8 |
| Weight - Curb | 273 |
| Fuel Capacity | 6 litres, including 1.3-litre reserve |
Once you try off-road riding, it’s easy to see why so many people get hooked. The new CRF300F sits at the top of Honda’s CRF-F line, offering the perfect balance for both seasoned riders and those just starting out. Its full-size frame and responsive performance make it a great match for more experienced riders, while its smooth power delivery and user-friendly design make it approachable and confidence-inspiring for beginners. The CRF300F — F stands for fun, no matter your skill level.
New Engine
The all-new CRF300F boasts a responsive and dependable 293 cc single-cylinder, air cooled engine. It is light, simple and fuel-efficient design, combined with it's smooth power and torque make it the perfect foundation for riders of all levels and backgrounds.
Upgraded 6-speed transmission
For 2026 the CRF300F features a new 6-speed gearbox, allowing for excellent control at low speeds on more technical trails and a taller gear to manage the higher speeds of wide open trails.
Oil Cooler
The CRF300F’s oil cooler plays a crucial role in maintaining engine performance and longevity—especially when the ride gets rough. Whether you're tackling long, demanding trail rides or crawling through tight, technical terrain, this system works behind the scenes to help keep engine oil at an ideal operating temperature.
Fuel injection
Fuel injection means the CRF300F starts right up, even in cold weather. Compared to a carbureted bike, it not only helps reduce emissions, enhance performance and fuel efficiency but also helps ensure a smooth flow of power for easier handling and less troublesome operation and maintenance.
Electric Starter
Turn the key, push the button, and let’s go riding! Electric starting is a big help on cold mornings, or if you need to restart out on the trail. Honda’s proven system makes riding just that much more fun.
Proven Manual Clutch
Honda's heavy-duty clutch is built tough, yet provides smooth, progressive engagement with a light lever pull, working seamlessly with the six-speed gearbox.
Comfortable Size
The CRF300F is the perfect balance of performance and size. With full size wheels (21 inch front and 18 inch rear), upgraded suspension, a 888 mm (35 in) seat height and 290 mm (11.4 in) ground clearance, the CRF300F can tackle any terrain you throw at it, but is not so big that it's intimidating for newer riders.
Rugged Steel Frame
The CRF300F uses a strong, tubular-steel twin-spar frame that borrows its design from the CRF-R line, providing enhanced rigidity with just the right amount of tuned flex for optimum handling in a variety of conditions. Combining strenth with light weight, it's a stable foundation for riders of all levels.
Upgraded suspension settings
The CRF300F's maintains the same leading axle telescopic Showa forks and Pro-Link® Showa shock as it's predecesor the CRF250F, but with upgraded settings for 2026, delivering an excellent performance for a wide range of riding conditions.
Performant brakes
The front and rear disc brake provide crisp, balanced, powerful braking. The wave rotor on the front takes its styling cues from its MX siblings. This rotor is light, runs cooler and reduces unsprung weight.
You may also be interested in:
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.

