2026 Honda CRF50F
Inventory Details
| Sale Price | $2,740.00 |
| Price | $2,840.00 |
| Condition | New |
| Year | 2026 |
| Make | Honda |
| Model | CRF50F |
| Stock Number | SN-198 |
| Category | Motorcycle |
| Sub Category | Motocross - trail |
| Colour | Extreme Red |
| Engine Type/Details | Air-cooled single-cylinder |
| Cylinders | 1 |
| Displacement (cc) | 49 cc |
| Fuel Delivery | Single 13 mm piston-valve carb |
| Transmission | 3-speed with automatic clutch |
| Final Drive | #420 chain; 14T/37T |
| Suspension-Shocks-Travel (Front) | Inverted telescopic fork; 87 mm (3.4 in) travel |
| Suspension-Shocks-Travel (Rear) | Single shock; 70 mm (2.8 in) travel |
| Tire Size - front | 2.5-10 |
| Tire Size - rear | 2.5-10 |
| Brakes | Front & Rear: drum |
| Ground Clearance | 152 mm (6.0 in) |
| Seat Height | 548 mm (21.6 in) |
| Wheelbase | 35.9 |
| Weight - Curb | 111 |
| Fuel Capacity | 2.6 litres, including 0.7-litre reserve |
Honda CRF50F Trail Dirt Bike
THE START OF ADVENTURE. Some are lucky enough to discover it from an early age. Easy to start, easy to use, and always fun. Widely recognized as the quintessential mini bike, the CRF50F is the choice of first-time riders the world over. Its inverted fork, 49cc engine, easy-shifting gearbox with automatic clutch and low seat height make the CRF50F a cinch to ride. Built strong and solid, with big bike styling and racy graphics, this CRF will soon have the fun meters of the smallest riders in the family running red - Honda red.
You may also be interested in:
DISCLAIMER: ALTHOUGH THE INTENTION IS TO MAINTAIN CURRENT PRICES, PROMOTIONS, SPECIFICATIONS AND ALL INFORMATION FOUND WITHIN THIS WEBSITE, AS ACCURATELY AS POSSIBLE; ALL OF THIS INFORMATION IS SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE. WE WILL NOT BE HELD RESPONSIBLE FOR THE ACCURACY OF INFORMATION CONTAINED IN THIS OR ANY OTHER WEBSITE. PAYMENTS NOTED ARE APPROXIMATE. PAYMENTS NOTED CAN BE INFLUENCED BY INTEREST RATE, CREDIT SCORE, FINANCING TERM, DOWNPAYMENT, PAYMENT SCHEDULE, AMONGST OTHER VARIABLES. VIDEOS ARE REPRESENTATIVE OF MODELS SHOWN HOWEVER MAY NOT BE OF THE EXACT UNIT SHOWN, SO OPTIONS AND FEATURES MAY VARY. PLEASE VERIFY ANY/ALL INFORMATION IN QUESTION WITH AN APPROPRIATE DEALERSHIP REPRESENTATIVE; INCLUDING MINIMUM/MAXIMUM SPECIFICATIONS AS THEY MAY BE AFFECTED BY ADDITIONAL FACTORS INCLUDING LEGAL LIMITS. NO INFORMATION PROVIDED ON THIS SITE CONSTITUTES AN OFFER OR GUARANTEE IN ANY WAY. NOT ALL PURCHASERS WILL QUALIFY FOR OFFERS, INCENTIVES, DISCOUNTS OR FINANCING. CHECK WITH YOUR REGION'S LEGISLATION IN REGARDS TO PRICING AND WHAT IT MAY, OR MAY NOT INCLUDE – INCLUDING BUT NOT LIMITED TO, TAXES DEALER-INSTALLED ACCESSORIES, OPTIONAL EQUIPMENT, TRANSPORTATION CHARGES, INSURANCE, LICENSING FEES OR OTHER FEES. ALL PRICING IS NOTED IN THE LEGAL TENDER OF THE LOCATION OF THIS DEALER, UNLESS OTHERWISE STATED. PLEASE CONTACT THE DEALER FOR ACCURATE DETAILS ON THIS UNIT AND ITS ASSOCIATED FINAL COSTS.

